Voor coaches
Vind een coach
Voor partners
Nieuws & Inspiratie
Over NOBCO
maandag 21 april 2025
NOBCO krijgt veel vragen van coaches die aan de slag willen met hun EIA-certificering. Daar zijn we blij mee, want zo zetten we met elkaar het coachvak professioneel op de kaart! Graag laten we in de nieuwsbriefrubriek EIA-tips coaches aan het woord die net hun EIA hebben behaald. Hoe hebben zij de certificering ervaren en welke tips hebben zij voor andere coaches?
Deze maand lees je de ervaringen en tips van Joost Gordijn.
Laat ik mij beperken tot wie ik ben als coach. Een van mijn cliënten heeft het als volgt verwoord en daar kan ik mij helemaal in vinden. “Joost heeft vakkennis, ervaring als leidinggevende en een uitstekend gevoel voor mensen en patronen. Hij voelt goed aan wanneer je tools nodig hebt en wanneer hij door moet vragen naar een diepere laag. Joost begeleidt je naar de plek waar de antwoorden wel liggen. Dat doet hij met humor en op een no-nonsense manier, waardoor de sessies niet onnodig zwaar worden.”
Mijn cliënten zijn managers en leidinggevenden. Of professionals met leidinggevende taken of ambities. Meestal is de aanleiding een aspect in het leidinggeven. Daaronder liggen vaak persoonlijke vraagstukken of overtuigingen. Het thema ‘ruimte’ speelt vaak. Ruimte in je hoofd en in je agenda. Je ruimte (durven) innemen voor jezelf en je team. Ruimte (durven) geven aan anderen. Ik woon in Amersfoort. Daar is ook mijn praktijk.
Ik zie de certificering als een collegiale toets over de kwaliteit van je dienstverlening en je ontwikkeling als coach. Het geeft geen garantie voor de resultaten van je coaching, maar geeft wel aan dat je als coach aan bepaalde kwaliteitseisen voldoet. Ik kan mij voorstellen dat het voor sommige opdrachtgevers of cliënten prettig is.
Recent is er een verandering doorgevoerd in uitgangspunten voor de EIA-certificering. Van administratieve bewijzen over je praktijk naar toetsen van je ontwikkeling als coach door middel van reflectie. Deze wijziging vind ik goed. Je kijkt niet alleen naar de plant en de pot. Er wordt nu met name gekeken of er een goede voedingsbodem is waar planten goed op kunnen gedijen. Ik heb het proces ‘oude’ stijl doorlopen met het aanleveren van een uitgebreid portfolio met veel documenten. Dat verzamelen en in de juiste format aanleveren kost tijd. Dat was niet altijd leuk, maar je kunt het maar beter accepteren en met een glimlach doen. Het contact met de assessor vond ik erg waardevol. In de professionele dialoog was gelukkig veel aandacht voor mijn reflectie.
Het is één grote reflectie geweest op mijzelf en op mijn praktijk. Het is goed om dit periodiek te doen. Het levert altijd een aantal verbeterpunten op. Het uitspreken waarvoor je staat, wat je drijfveren zijn en hoe je dat in de praktijk bent maakt je fundament sterker.
Ja, als je het overweegt. Verdiep je nu al in de eisen van de certificering. En ga een slag dieper. Wat dien je aan te leveren en wat zijn daar de eisen voor. Met die informatie kun je nu al beginnen om structureel te reflecteren en dit vast te leggen.
Als je wilt certificeren, voor welke reden dan ook, doe het! Stel een doel en een datum. En begin. Doe het voor jezelf en je praktijk. Denk bij alles wat je doet: wat haal ik hier uit om mijzelf en de praktijk te verbeteren.
Op mijn.nobco.nl/certificeren/EIA-portal vind je alle informatie over EIA-certificering (aangegeven in het blauwe menublok rechts op de pagina) én de eerdere EIA-tips. Als je liever kijkt en luistert, kun je op de NOBCO-Academie verschillende webinars vinden, onder andere over reflectie (webinars 2.1 en 2.2). Een korte persoonlijke vraag over certificering kun je stellen aan een assessor via de wekelijkse EIA-Informatielijn. Elke maandag tussen 16 en 18 uur bereikbaar via 033 247 34 44. Bezettoon? Spreek je naam en telefoonnummer in, dan probeert de assessor je voor 18 uur terug te bellen. Of probeer het zelf later nog een keer.