Voor coaches
Vind een coach
Voor partners
Nieuws & Inspiratie
Over NOBCO
Als coach help je je cliënten met het doordenken van hun werkproblemen. Deze zijn niet alleen praktisch van aard, maar vaak ook ethisch. Het gaat dan over verantwoordelijkheden, over professionaliteit, over het nemen van verstandige beslissingen. Tijdens deze dag leer je hoe je cliënten (en collega’s) hierbij kunt ondersteunen.
Het programma bestaat uit twee delen. In de ochtend leer je de essentials: hoe herken je in gesprek met een coachee een moreel (ethisch) probleem? Welke typen problemen zijn er nog meer? Welke methoden kun je gebruiken om morele problemen te doordenken? Welke luister- en spreekvaardigheden zijn daarvoor nodig? In de middag oefenen we morele reflectiegesprekken in kleine groepen. Je traint dan in de praktijk wat je moet doen om een dergelijk gesprek gaande te houden en diepgang te krijgen. Aangezien de aangeboden gespreksmethodiek ook zeer goed bruikbaar is voor intervisie, zullen we ook in deze setting oefenen. Hierbij is ook ruimte voor theoretische verdieping.
Voorkennis van de filosofie is niet vereist. Deze cursus is analytisch van aard. Naast ‘schoon’ luisteren en spreken draait moreel beraad ook om goed argumenteren en strenge argumentatie-analyse – vaardigheden die in elk professioneel gesprek goed van pas komen.
De docent, Menno de Bree, filosofeert sinds 1998 met professionals en gaf al aan duizenden artsen filosofieles. Zijn werkervaringen vormden een dankbare inspiratiebron voor de wekelijkse column die hij tussen 2016 en 2023 verzorgde voor het Financiële Dagblad. Voor zijn onderwijs aan het UMC Groningen ontving hij meerdere onderwijsprijzen.
Als ethicus begeleidde hij talloze morele denk-processen en trainde hij artsen om deze ‘moreel beraden’ zelf te faciliteren. Samen met Eite Veening schreef hij een van de standaardwerken: Handleiding moreel beraad. Praktische gids voor Zorgprofessionals (Van Gorcum 2022; derde, uitgebreide editie).
22 november 2024 12 mei 2025
Kosten: NOBCO aangesloten coaches krijgen een korting van 10%. Genoemde prijs is incl. btw.
Menno Denkt I Menno de Bree
Heb je interesse in deze opleiding?Schrijf je dan direct in.